Szkoła w Psarach

Szkoła podstawowa w Psarach

Rozbudowywany obiekt znajduje się w miejscowości, której układ ruralistyczny jest objęty ochroną konserwatorską. Stąd pojawił się pomysł aby rozbudowa w luźny sposób nawiązywała do układów starych dolnośląskich gospodarstw.

Do istniejącego utrzymanego w jasnym piaskowych kolorach budynku dobudowano obiekt na planie litery "T". Stworzyło się w ten sposób przyjazne wnętrze, którego pierzeje osłaniają podwórze od ruchliwej drogi Wrocław-Trzebnica. Dla wzmocnienia sugestii zabudowy gospodarskiej główna bryła dobudowanego budynku jak i jego dach zostały wykończone dachówką ceramiczną, a łącznik spinający obiekty nowy ze starym został wykonany w formie podcienia pokrytego okładziną w kolorze i strukturze "starej deski". Wybrane przestrzenie pomiędzy oknami również zostały uzupełnione w ten sposób.

Przeszklone korytarze zwrócone do dziedzińca szkolnego dają wrażenie większej przestrzeni i przenikania wnętrza z otoczeniem. Ze względu na ograniczone rozmiary działki infrastruktura sportowa typu boiska, bieżnie zgodnie z założeniami projektowymi będzie zlokalizowana na działce sąsiedniej po drugiej stonie drogi gminnej. Funkcja obiektu została tak zaplanowana, aby zaplecze sportowe i świetlica mogły funkcjonować również po zamknięciu szkoły służąc wszystkim mieszkańcom miejscowości.